Чим займається сучасна фізика
Курс для школярів від вчених з університету Лейдену та Європейської організації з ядерних досліджень (CERN)

Вчені з університету Лейдену та Європейської організації з ядерних досліджень (CERN) проведуть курс для старшокласників "Чим займається сучасна фізика". Курс складається з трьох циклів, які відбудуться онлайн у листопаді, січні та травні.

листопад 2021,
лютий та травень 2022

Науково-дослідницька школа "Базис"

Запрошуємо до участі учнів 9-11-х класів з усіх шкіл України. Курс також буде цікавий вчителям природничих наук та всім, хто цікавиться фізикою.

Основою курсу є серія лекцій та семінарів про досягнення сучасної фізики, наукові революції та як їх наслідки продовжують змінювати наше життя і уявлення про Всесвіт.

Курс передбачає 3 цикли занять. Після кожного з них, учні будуть отримувати набір задач, а вкінці курсу на учасників чекає іспит. Він буде проходити у форматі обговорення задач та вивчених концепцій. Ті, хто пройде весь шлях і успішно здасть іспит, отримають сертифікат і рекомендацію від керівника курсу.

Перший цикл занять: 11-16 листопада.
Другий цикл занять: 3-6 лютого.


Теми курсу
1
Фундаментальна фізика, тобто найбільш універсальні закони природи (фізика елементарних частинок, космологія).
2
Фізика складних систем (багаточастинкові квантові системи, хімічні речовини і матеріали).
Олексій Боярський
Професор університету Лейдена (Нідерланди) та співробітник європейській організації з ядерних досліджень (CERN). Спеціалізується на фізиці елементарних частинок і космології.
Кирило Бондаренко
PhD (Leiden University, Cum Laude), науковий співробітник європейської організації з ядерних досліджень (CERN). Спеціалізується на фізиці елементарних частинок і космології.
Євгенія Чейпеш
Аспірантка в Лейденському університеті (Leiden University) суміжно з Делфтським технічним університетом (TU Delft). Спеціалізується на фізиці конденсованого стану.
Аспірант в університеті Лейдена. Спеціалізується на фізиці конденсованого стану і на квантових обчисленнях.
Ярослав Герасименко
Ведучі курсу
Анастасія Соколенко
PhD (Oslo University), проходить постдокторантуру у Відні (HEPHY - Institut für Hoechenergiephysik). Спеціалізується на фізиці елементарних частинок і космології.
Координатор курсу
Олександр Триліс
Заслужений вчитель України, викладач фізики, співзасновник Науково-дослідницької школи "Базис".
Більше інформації про курс можна дізнатись за цим посиланням. Тут ви знайдете план курсу і розклад першого, другого і третього циклів.


Враження учнів від курсу
5 учнів школи «Базис» успішно пройшли курс «Чим займається сучасна фізика», який тривав з жовтня 2020 року до травня 2021 року, склали іспит та отримали сертифікати!

Учасники поділилися враженнями від занять з науковцями у сфері сучасної практичної фізики.

Уля Ронська, учениця 11-А класу: «Цей курс проводився за участі нашої школи, тому я вирішила до нього приєднатися, адже хотіла дізнатися більше про сучасну фізику від людей, які цим займаються та живуть. Через це його й не можна порівнювати зі звичайними уроками фізики, тут усі були завжди зацікавленими, і цим створювали класну атмосферу. Дуже сподобались теми та задачки. Особливо цікаво було слухати про темну матерію та початки квантової хімії. Задачі та запитання були одночасно і не заскладними, і не простими, що підтримувало інтерес. Звісно хочу порекомендувати цей курс усім знайомим, які цікавляться фізикою».

Софія Шпортюк, учениця 11-А класу: «Я обрала цей курс тому, що мені було цікаво послухати про сучасну фізику, хоча я і не планую серйозно займатись нею у майбутньому. Цей курс сильно відрізняється від звичайних уроків фізики. По-перше, лекторами в ньому є не вчителі, а науковці та аспіранти-фізики, які є експертами галузі про яку вони розповідали. По-друге, ми розглядали цікаві теми, що не входять до шкільного курсу, але важливі у сучасній фізиці.
Мені сподобалось багато що: теми, подача матеріалу, атмосфера. Лекції були адаптовані для того, щоб ми могли їх зрозуміти. Хоча це і було іноді важко, але ми завжди могли ставити запитання, лектори охоче пояснювали незрозумілі моменти. А ще раз повторити та краще зрозуміти матеріал допомагало розв'язування задач. До заліку ми мали змогу підготуватись, тому скласти його було не надто складно. Але для цього потрібно було зрозуміти чимало речей, тому й простим залік назвати не можу.
Звісно рекомендую цей курс усім, кого цікавить сучасна фізика. Але потрібно бути готовим вчитися, а також мати певну базу знань у фізиці, тому все ж краще проходити цей курс в 10-11 класах, не раніше».