Блог
Фізика

Теніс, крейда та відеокамера

Коли заходиш у спортзал після ремонту, сподіваючись пограти в теніс, і бачиш, що тенісний стіл припорошений тонким шаром крейди – яка перша думка? Правильно, візуалізувати потоки повітря при зіткненні тенісного м’ячика зі столом.
Виявляється, якщо з усієї сили шваркнути м’ячиком об стіл (з деякої відстані, щоб вітер від ракетки не зніс всю крейду) – залишаються такі сліди:Що одразу можна відмітити – практично круглий слід від безпосереднього зіткнення (хоча удар був під достатньо гострим кутом, типовий удар для настільного тенісу). А деякі гравці стверджують, що м’яч при зіткненні прокреслює смугу; бачимо, що це не так.

І, звичайно, дивовижні фігури від повітряних вихорів. Великі, правда ж? Ми не помічаємо руху повітря навколо предметів, а він, виявляється, є. Як же утворилися ці фігури? В якому напрямку рухався м’ячик? Фігури утворилися до зіткнення (повітрям що рухалося перед м’ячиком) чи після зіткнення (повітрям, що рухалося за ним)?

Цікаво, також, що пляма від контакту має форму кільця, не просто кружечок, а з обідком.
Можливо, зіткнення з ракеткою відбуваються зовсім інакше? Ми б не були справжніми тенісистами, якби не перевірили це (поряд лежала припорошена крейдою ракетка):


В лівому нижньому кутку – слід від косого зіткнення швидкого м’ячика з ракеткою. Картина схожа, але слід все ж таки трохи видовжений.

У верхній частині фото – сліди від вертикального падіння м’ячика з невеликої висоти, близько метра. Зверніть увагу – в центрі кожного кружечка маленька крейдяна цятка. Як вона утворилася? Дивовижним чином нагадує горбок в центрі ударних кратерів:

Для відповіді на всі ці питання ми вирішили зняти відео:
https://www.youtube.com/watch?v=_9gvLGB0UAo – зіткнення з горизонтальним столом
https://www.youtube.com/watch?v=z-rOFmYYvOI – зіткнення з ракеткою
https://www.youtube.com/watch?v=vJWkVLhmbaE – зіткнення з вертикальним столом.

Для отримання максимально повної інформації з цих відео, в налаштуваннях слід встановити 1080HD, швидкість відтворення 0,25.

Багато що стало ясно; на жаль, деякі гіпотези не підтвердилися. Зокрема, крейдяна цятка (смужка) в центрі формується, як можна побачити, при відскакуванні м’ячика, чого з метеоритами, очевидно, не відбувається.

А що зміниться при швидкому обертанні м’ячика? Яку долю оберта робить він за час контакту? Як змінюється форма повітряних вихорів? Чекайте в наступному сезоні.