"Basis" Team
School co-founders
Yuriy Biletskiy
The committed inspirer and the Head of school, a Maths and Physics teacher
Dmytro Basov
A Maths teacher, the Head of extracurricular club activities
Olexandr Trylis
A Physics teacher, the Distinguished Teacher of Ukraine, the organizer of research projects of school, the Head of Science Club
Victor Zadoyannyi
A Chemistry teacher, the organizer of the educational process, a teaching staff moderator, the Head of Debate Club
Maths and IT Department
Igor Goldshtein
A Maths teacher, the Distinguished teacher of Ukraine
Olena Artemchuk
A Maths teacher
Ladyslav Geichenko
A Maths teacher
Vadym Mytrofanov
A Maths teacher
Yuriy Gladkov
A Maths teacher
Vladislav Trygub
An IT teacher
Oleksandr Shestakov
An IT teacher
Physics and Chemistry Department
Natalia Makhotkina
A Chemistry teacher, the Distinguished teacher of Ukraine
Ganna Arinarkhova
A Chemistry teacher
Mykola Manko
A Physics teacher
Sofia Chelnokova
A Physics teacher
Kostyantyn Kovtunenko
A Physics teacher
Biology and Geography Department
Kateryna Vasylenko
A Biology teacher
Lesya Kondratyuk
A Geography teacher
Bohdan Targovskyi
A Biology teacher
Anna Shagurova
A Biology teacher
Department of Humanities
Yuliya Yonets
A Ukrainian teacher (language and Literature)
Svetlana Meshkova
A History teacher
Lyudmyla Kashpirovska
A History teacher, the deputy director for methodical work
Yuliya Tarasyuk
A Ukrainian teacher (language and Literature)
Victoria Bernadina
A Ukrainian teacher (language and Literature)
Lyudmyla Bondarenko
A Ukrainian teacher
Alina Gavrashenko
An organizer teacher
Department of Foreign Languages
Yaroslava Kotovych
An English teacher
Oksana Kiyashko
An English teacher
Olga Rai
An English teacher
Kateryna Losei
An English teacher
Oleksandra Timonina
An English teacher
Natalia Drobot
An English teacher
Primary school
Tetiana Yovenko
The Head of the primary school, a teacher of the form 2
Karine Boiar
Аn Art teacher, the deputy director for brinning-up work of the primary school
Iryna Maistrenko
The teacher of the form 1, the deputy director for educational work
Anzhela Kolesnikova
The assistant teacher of the form 1
Yana Yasinska
The assistant teacher of the form 2
Kateryna Dzhurzhyi
The teacher of the form 3
Alina Zaritska
The assistant teacher of the form 3
Lesya Borodavko
The teacher of form 3
Marina Abayeva
The teacher of form 4
Kateryna Sinitsa
The assistant teacher of form 4
Natalia Chumak
The teacher of form 4
Daryna Mishchenko
The assistant teacher of form 4
Yaroslav Tatarnikov
A Physical education teacher
Ellen Tunda
The Curator of a junior school with a bilingual curriculum, a primary school teacher
Lilia Sholudko
An English teacher
Victoria Boloban
The teacher of the bilingual form 1
Alice Tunda
The assistant teacher of the bilingual form 1
Natalia Romanko
The teacher of the bilingual form 2
Lyubov Sholudko
The assistant teacher of the bilingual form 2
Primary school administration


Inna Boroznyuk
A manager
Oksana Polishchuk
A practical psychologist
Olena Petrenko
А reception administrator
Olga Kravchenko
A reception administrator
Аdministration
Olga Lypko
The principal
Anastasia Vlasenko
A manager
Larysa Martynenko
The Deputy Director for Financial Affairs
Natalia Guba
A communications manager
Anisim Ilyinsky
A practical psychologist
Olga Cherednik
The secretary of the school
Anna Yur
A reception administrator